-->

Pamiętajcie – wybierajcie mądrze!

Żywność typu fast-food – wysoko przetworzona to żywność wzbogacona wieloma sztucznymi dodatkami, wytworzona przemysłowo, z wykorzystaniem wielu technologii i procesów produkcji – wszystko w celu zwiększenia jej jakości i trwałości, oraz w celu maksymalizacji zysków.

Wykorzystywane w procesie produkcji technologie są ekonomiczne i wydajne, a powstała żywność jest często bardziej aromatyczna, ładniejsza i smaczniejsza od normalnej żywności (zasługa wielu dodatków do żywności, w tym słodzików i wzmacniaczy smaku), oraz przede wszystkim ma dłuższy okres przydatności do spożycia.

Dla producenta produkcja żywności wysoko przetworzonej ma same zalety, gdyż pozwala zminimalizować koszty i zmaksymalizować sprzedaż – zaś konsument otrzymuje produkt pozornie „dobrej jakości” i to w atrakcyjnej cenie. Jednak w rzeczywistości, przetwarzanie żywności ma dla konsumenta często bardzo przykre konsekwencje zdrowotne – szczególnie jeśli taka żywność stanowi większość jego codziennego menu. Dlaczego?

Proces produkcji żywności wysoko przetworzonej powoduje częściowe lub całkowite zniszczenie znajdujących się w niej składników odżywczych i pokarmowych, szczególnie witamin i minerałów, oraz błonnika pokarmowego – żywność wysoko przetworzona jest więc uboga w wartościowe dla organizmu substancje.

W żywności wysoko przetworzonej, oprócz naturalnych substancji, znajduje się mnóstwo sztucznych dodatków, takich jak konserwanty (jak benzoesan sodu i kwas benzoesowy), substancje przeciwzbrylające, stabilizujące i zagęszczające, sztuczne barwniki i sztuczne słodziki (jak aspartam i sacharyna), oraz wzmacniacze smaku (jak glutaminian sodu), a także inne dodatki, jak rafinowany cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, czy utwardzone oleje roślinne (czyli tłuszcze trans).

Do zastosowania w żywności dopuszczonych jest obecnie kilkaset różnych dodatków. Niektóre z tych substancji kumulują się i zalegają w organizmie nawet przez wiele lat, wywołując poważne problemy zdrowotne i groźne choroby.

Zdrowe, pełnowartościowe posiłki wymagają od nas o wiele więcej pracy, zaangażowania oraz czasu w celu ich otrzymania – jednak przygotowując je u siebie w domu w 100% WIEMY, CO JEMY!

Nie masz czasu na samodzielnie przygotowanie posiłków? Skorzystaj z naszej oferty Raj Life Diet!

Ikona czatu Czat z dietetykiem

napisz

Click ENTER to chat