-->

Zasady zdrowej diety czyli ,,7 U’’ profesora Stanisława Bergera

Zasada pierwsza – urozmaicenie:

  • Każdy z posiłków powinien zawierać produkty z każdej z grup spożywczych, co to znaczy? We wszystkich spożywanych daniach powinny być zarówno produkty zawierające skrobię, jak i białko czy tłuszcz szczególnie ten pochodzenia roślinnego

Zasada druga – umiarkowanie:

  • Każdy z posiłków powinien mieć umiarkowaną objętość, co to znaczy? Posiłki powinny być ani za małe ani za duże, wskaźnikiem wyznaczającym ,, wielkość ‘’ spożywanego dania powinna być prawidłowa masa ciała – jeżeli się zmienia to skorygujmy objętość oraz gęstość odżywczą spożywanych dań

Zasada trzecia – uregulowanie:

  • Każdy z posiłków powinien mieć ,,swoją godzinę’’ na spożycie, co to znaczy? Nic więcej ponad to, że należy spożywać posiłku o tych samych i stałych porach dnia z trzy godzinną przerwą między każdym posiłkiem i z zasadą, że ostatni posiłek spożywamy na dwie godziny przed snem.

Zasada czwarta – umiejętnie:

  • Każda z technik przyrządzania posiłków ma duży wpływ na jego jakość, czyli wartość odżywczą. Np. utratę witamin i składników mineralnych powoduje za długie gotowanie. Innym przykładem nieodpowiedniej techniki przyrządzania posiłków jest smażenie na głębokim tłuszczu zwiększa ono ilość nasyconych kwasów tłuszczowych oraz kaloryczność dania.

Zasada piąta – uprawianie:

  • Należy dostosować do własnych możliwości ( zdrowia, masy ciała, płci czy wieku) i potrzeb aktywność fizyczną i uprawiać ją jak najczęściej jest to możliwe – minimum 30 min dziennie ( np. w postaci spaceru czy przejażdżki rowerowej) . Uprawianie aktywności fizycznej jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu każdego dnia.

Zasada szósta – unikanie:

  • W posiłkach należy unikać nadmiernej ilości tłuszczów – szczególnie tych pochodzenia zwierzęcego oraz zbyt dużej ilości cukrów prostych i soli. Unikaj także nadmiernego spożywania alkoholu w swojej diecie.

Zasada siódma – uśmiechnij się!

  • Pogoda ducha kojąco wpływa na zachowanie zdrowia przez długie lata.

Ikona czatu Czat z dietetykiem

napisz

Click ENTER to chat